5 powodów, dlaczego warto pracować w branży IT

Weronika Dudko-Konopka
May 11, 2022 | Kultura

Na temat branży IT krąży wiele mitów, dotyczących zarówno pracowników, jak i pracodawców. Z jednej strony mamy programistów przedstawianych jako gości we flanelowych koszulach, godzinami wpatrujących się w pędzący po ekranie zielony kod rodem z Matrixa, z drugiej wielkie korporacje wymagające całkowitego poświęcenia się pracy, pełne biurokracji i narzuconego sztywno dress code’u. Współcześnie, przedstawiona wyżej wizja ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Rzadko jednak mówi się o tym, co tak naprawdę (poza dobrymi zarobkami) przyciąga ludzi do sektora nowoczesnych technologii.  

1. Rozwój przede wszystkim!

Specyfika sektora IT jest ściśle związana z nieustającymi zmianami. To już nie tylko tworzenie stron internetowych czy aplikacji, ale także projektowanie oraz kompleksowe realizowanie rozwiązań biznesowych. Szczególnie w zawodzie programisty wymaga to ciągłego opanowywania nowych umiejętności, jak również adaptacji do zmiennych warunków i wymagań. Daje to ogromne możliwości rozwoju osobom nastawionym na zdobywanie i poszerzanie wiedzy, a rekompensatą za konieczność nieustannej nauki jest zdecydowanie brak rutyny i ciekawe projekty.

Integracja systemu do zamawiania artykułów spożywczych online, które są dostarczane przez kurierów do lodówkomatów? Uruchomienie usługi doradztwa zdrowotnego na podstawie DNA? Realizacja skomplikowanych, multiplatformowych systemów bankowych? To tylko kilka przykładów z jakimi wyzwaniami można mieć do czynienia

Więcej informacji o projektach z naszym udziałem przeczytasz: TUTAJ✔️

Aby jednak wdrażać tak skomplikowane rozwiązania w życie, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną. Pod tym względem branża IT jest wyjątkowa – dostępność szkoleń, kursów czy książek branżowych jest ogromna, ale największy potencjał i siła tkwią we własnym zespole i doświadczeniu kolegów. W przypadku Speednetu płaska struktura firmy oraz partnerskie relacje sprawiają, że w codziennej pracy uczymy się od siebie nawzajem. Obok sprawnego przepływu wiedzy, pracownicy chętnie korzystają również z możliwości uczestnictwa w targach i konferencjach, a jasno określony budżet szkoleniowy pozwala rozwijać i podnosić indywidualne kwalifikacje. Dużą popularnością wśród pracowników Speednetu cieszą się także bezpłatne lekcje języka angielskiego i niemieckiego odbywające się regularnie w naszym biurze. 

2. Software Home

Rozwój nowoczesnych technologii, cyfryzacja oraz pandemia COVID-19 wpłynęły na rozpowszechnienie popularności pracy zdalnej – dzisiaj jest ona standardem. Praca z domu mocno ogranicza kontakt z innymi, a to wpływa na relacje międzyludzkie i atmosferę w organizacji. W nowej, post-pandemicznej rzeczywistości część osób na stałe wróciła do biura, cześć zdecydowała się na pozostanie w domu, ale najczęściej wybieraną formą jest praca hybrydowa. Wiele słyszy się aktualnie o utrzymywaniu równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym, czyli work-life balance. Speednet od samego początku stawiał na podejście integrujące oba aspekty. Dzięki swobodnej atmosferze i partnerskiej relacji, pracownicy wywiązują się ze swoich obowiązków terminowo. To sytuacja win-win: zespół ma dużą swobodę działania i zaufanie, a pracodawca zyskuje lojalnych i zadowolonych ze swojej pracy specjalistów. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że logo Speednetu jest z dumą noszone na koszulkach, plecakach czy nawet klapkach ?

Działy wspierające, takie jak Office, HR i Marketing, dbają na co dzień o komfort pracowników i zachęcają do aktywnego udziału w życiu firmy oraz odwiedzania biura. Pyszna, możliwa do zaparzenia w ulubiony sposób kawa, ogólnodostępne warzywa i owoce, szafka śniadaniowa wypełniona smakołykami – to tylko kilka dodatków, które ułatwiają i uprzyjemniają codzienne funkcjonowanie

Biuro to jednak nie tylko przestrzeń do pracy, ale także do odpoczynku i integracji. Pracownicy mają do dyspozycji miejsca takie jak chillout roomy, gdzie mogą zrelaksować się na wygodnych pufach i pograć w gry na kilku różnych konsolach. Speednetowy Bar Room to z kolei miejsce, w którym można wypić firmowe piwo i zagrać w bilard. Form rozrywki oraz sposobów na odpoczynek od ekranu komputera jest jeszcze więcej – piłkarzyki, flippery, planszówki…

A wszystko to na 19 i 20 piętrze Olivia Business Centre z niesamowitym widokiem na Trójmiasto.

 3. Rozwijamy nasze pasje

Dla wielu pracowników branży IT wynagrodzenie jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca pracy. Wzrost zainteresowania dodatkami i świadczeniami związanymi z zabezpieczeniem finansowym, socjalnym i zdrowotnym jest jednak wyraźnie zauważalny. Na tej podstawie, część osób podejmuje decyzję o zmianie pracy lub pozostaniu w obecnej firmie. Najpopularniejszymi benefitami pozapłacowymi są aktualnie prywatna opieka zdrowotna i karta sportowa – nie są to jedyne obszary, w których pracodawca może wspierać pracowników. 

Każdy z nas poświęca czas poza nauką i/lub pracą na czynności, które sprawiają nam przyjemność, czyli na swoje hobby. Dzielenie się pasją jest naturalne i często właśnie w pracy spotykamy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Liczne inicjatywy oraz grupy tematyczne łączące entuzjastów różnych aktywności to znak rozpoznawczy Speednetu.

Firma wspiera finansowo udział pracowników w wielu wydarzeniach sportowych, takich jak Siatkarska Liga Trójmiasta SL3, Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN oraz RUNMAGEDDON. Pozostałe grupy zainteresowań również mogą liczyć na pomoc w realizacji zajęć i warsztatów (np. krawieckich) czy prób firmowego zespołu muzycznego Speednet Rock Band. Dodatkową przestrzenią do budowania społeczności skupionej wokół danego tematu są również liczne kanały na firmowym Slacku. Fani planszówek, seriali, gotowania lub opiekunowie czworonogów i roślin także mogą dzielić się swoimi opiniami i doświadczeniami z innymi. 

Aby zobaczyć co jeszcze robimy “po godzinach”, kliknij: TUTAJ✔️

4. Nie samą pracą człowiek żyje…

Każdy definiuje dobrą atmosferę inaczej, jednak nie bez powodu ma ona aż tak duże znaczenie. W końcu pracy poświęcamy znaczną część naszego życia, dlatego chcemy skupić się na powierzonych zadaniach, spędzając ten czas w efektywny i możliwie najmniej stresujący sposób. Firmy z branży IT przykładają do tego dużą wagę i już wcześniej niż inni zauważyły, jak ważne jest budowanie relacji między współpracownikami. Pracodawcy dbają nie tylko o otwartą komunikację, ale też organizują różne aktywności integracyjne. Wspólne świętowanie małych i dużych sukcesów oraz nieformalne spotkania po godzinach rozluźniają atmosferę, a ludzie doceniają i mocno angażują się w takie działania. Dzięki nim czują się ważną częścią zespołu i firmy

Jak bardzo wartościowe jest takie podejście, dobrze widać w kulturze organizacyjnej Speednetu. Nowi pracownicy już w pierwszym dniu mają możliwość zapoznania się z innymi przy kawałku powitalnej pizzy. W specjalne okazje, takie jak Walentynki, Tłusty Czwartek czy Dzień Programisty, zawsze w biurze czeka na wszystkich słodki poczęstunek, a ogólnie przyjętą praktyką jest świętowanie zakończonych projektów w formie wspólnego wyjścia na kolację i uczestnictwo w dodatkowych aktywnościach takich jak kręgle albo paintball.

Warto też zwrócić uwagę na cykliczne eventy, takie jak wspólne wyprawy kajakowe czy firmowe spotkania przy grillu lub ognisku w okresie letnim, pozwalające oderwać się od codziennej rutyny. Z kolei Christmas Party w sezonie zimowym ma na celu podsumowanie roku i podziękowanie za dotychczasową współpracę. Największą popularnością cieszą się jednak imprezy w formie tzw. Pięknych Piątków, podczas których przy firmowym piwie i pizzy mamy możliwość lepiej się poznać. Pomysłów na wspólne aktywności i stworzenie przyjemnej atmosfery wśród pracowników jest wiele – wszystko powyżej to tylko kilka wybranych przykładów.

Zobacz video: TUTAJ✔️

5. Szerzymy dobro

Angażowanie się w działalność charytatywną pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i poczucie samorealizacji. Wolontariat może być i bardzo często postrzegany jest jako uzupełnienie aktywności zawodowej. Daje poczucie realnego wpływu na otoczenie oraz pozwala aktywnie działać na rzecz ważnych dla nas wartości. 

Pracownicy Speednetu bardzo chętnie wychodzą z inicjatywą różnych form wsparcia. Bierzemy udział w popularnych akcjach ogólnopolskich, takich jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W przypadku tej drugiej, aktywnie licytujemy przeróżne przedmioty, które zajmują później honorowe miejsce w naszym biurze – szczególną dumą napawa nas wygrana ekspresu ciśnieniowego La Marzocco Linea Mini (zwanego pieszczotliwie „pomarańczową bestią”) oraz PlayStation 5 w WOŚP-owych barwach. W tym roku zainicjowaliśmy też aukcje wewnętrzne wśród pracowników, dzięki czemu udało nam się zgromadzić dodatkową kwotę pieniędzy, którą przekazaliśmy Fundacji Jurka Owsiaka. 

To jednak nie wszystko. Wspieramy lokalne ośrodki, szpitale i domy dziecka. Główne obszary, w których postanowiliśmy działać, to te dotyczące leczenia i edukacji dzieciaków. Pomaganie innym stało się ważną częścią naszej kultury organizacyjnej, a najlepszym tego przykładem jest instytucja Charytatywnej Świnki umożliwiająca przez cały rok zbieranie funduszy na szczytne cele. 

Jeżeli zaciekawił Cię ten wpis zajrzyj na naszą zakładkę kariera i dowiedz się o nas więcej!

Chcesz poznać nas lepiej? Dowiedz się, co nas wyróżnia.