Czym są badania UX?


Użytkownicy decydują się na oferowany przez Ciebie produkt, żeby zaspokoić określoną potrzebę. Wygląd, moda czy panujące trendy mają znaczenie drugorzędne. Najważniejsze jest, żeby produkt był odpowiedzią na ich potrzebę – jeśli tak będzie, to go użyją. Brzmi to bardzo prosto… Ale czy na pewno tak jest?
Skąd mamy wiedzieć czego dokładnie użytkownik szuka? Jakie ma potrzeby? I czy nasz produkt jest dla niego odpowiedni? Moim zdaniem odpowiedzi na te pytania możemy poznać ucząc się o naszych użytkownikach.
I na tym właśnie polegają badania doświadczeń użytkowników. Pomagają nam lepiej zrozumieć, co kieruje użytkownikami i na jakie potrzeby nasz produkt ma odpowiedzieć. Badania UX pomagają wypełnić przepaść pomiędzy tym, jak biznes rozumie potrzeby użytkownika, a tym jakie naprawdę one są zanim w ogóle rozpocznie się pracę nad wprowadzeniem nowego produktu.
Dlaczego wdrażając nowy cyfrowy produkt należy opierać się na badaniach użytkowników?
Wyobraź sobie taki scenariusz: tworzysz aplikację do organizowania wydarzeń. Dokładnie wiesz, co chcesz osiągnąć i jak ma działać aplikacja – w końcu nie raz zdarzyło Ci się organizować niesamowite wydarzenia. Konsultujesz to ze znajomymi, oni też uważają, że na rynku brakuje takiej aplikacji i że Twój pomysł jest świetny. Ok. W takim razie możesz rozpoczynać pracę i wypuścić aplikację na rynek. Bo w końcu co może pójść źle?
Albo jeszcze inną sytuację: Twój produkt istnieje już od jakiegoś czasu, znasz swoich użytkowników, co więcej Twoja pozycja na rynku jest stabilna i nie musisz się za bardzo martwić. Skoro Twój produkt tak dobrze trafiał dotychczas w potrzeby użytkowników, to jak zrobisz delikatne odświeżenie jego wyglądu, trochę dopasujesz go do nowych standardów to nie wpłynie to negatywnie na liczbę odbiorców. Możesz tylko zyskać… Prawda?
Oczywiście to może się udać, ale… Te dwa scenariusze mogą okazać się kompletną katastrofą. Z czego to wynika? W obu przypadkach nie wzięliśmy pod uwagę kluczowego elementu: użytkowników. A ich potrzeby czy gusta nie zawsze będą odpowiadać Twoim. Co możemy zrobić, żeby uniknąć tej potencjalnej katastrofy? Odpowiedź jest oczywista: badania użytkowników.
Badania użytkowników zapewniają wartościowe wnioski na temat Twojej grupy odbiorców, ich zachowań, preferencji czy oczekiwań. Dzięki zrozumieniu użytkowników, projektanci i programiści mają możliwość stworzyć produkt idealnie dopasowany do ich potrzeb, bardziej intuicyjny, przyjazny w użytkowaniu i angażujący.
Co dokładnie dają nam badania użytkowników?
Wdrażanie produktu cyfrowego zazwyczaj pochłania mnóstwo pracy, pieniędzy i czasu. Z biznesowego punktu widzenia, kluczowe jest rozsądne wykorzystywanie tych zasobów w firmie, zmniejszanie ryzyka porażki oraz skupienie się na dostarczeniu jakościowego i wartościowego produktu do użytkowników, dlatego właśnie nie należy bezsensownie ryzykować. Zamiast tego trzeba przeprowadzić padania użytkowników i ograniczyć niebezpieczeństwo porażki.
Korzyści z prowadzenia badań użytkowników:Badania UX pozwolą Ci zrozumieć potrzeby i oczekiwania wobec produktu
1. Badania UX pozwalają nam poznać użytkowników, ich potrzeby, preferencje oraz to w jaki sposób używają produktów czy usług.
Ponieważ, tak jak napisał Theodore Levitt z Harvard Business School:
“People don’t want to buy a quarter-inch drill, they want a quarter-inch hole”.
Co to właściwie oznacza? Użytkownicy nie potrzebują wiertła, potrzebują dziury i tak naprawdę nie obchodzi ich, jak tę dziurę zrobią. Skupiając się na potrzebach użytkowników możesz znaleźć lepsze (tańsze, bardziej wydajne czy lepsze dla środowiska) rozwiązanie ich problemów.
2. Poprawianie użyteczności produktu
Badania UX pozwalają również zlokalizować dotychczasowe błędy czy niedociągnięcia w Twoim produkcie. W przypadku aplikacji mobilnych może to być niewłaściwa nawigacja czy źle umieszczony guzik, który utrudnia korzystanie z jakiejś funkcji. Dzięki temu Twój produkt będzie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby grupy docelowej, a może nawet ja rozszerzy o nowych użytkowników, dla których wcześniej Twoje rozwiązanie nie było odpowiednie…
3. Optymalizacja procesu projektowego
Poznanie punktu widzenia biznesu i użytkowników pozwala Ci znaleźć złoty środek oraz ustalić, które elementy w produkcie są koniecznie, a które możesz odpuścić lub wprowadzić jako dodatkową wartość. Dzięki temu można lepiej zaplanować proces projektowania i wdrażania produktu – wiesz, które elementy są niezbędne do jego działania, a które można zaimplementować w kolejnych odsłonach.
4. Poprawa pozycji biznesowej
Oprócz ulepszania produktów badania użytkowników mogą również pomóc firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, unikając kosztownych błędów. Testując i weryfikując pomysły na produkty przed rozpoczęciem pracy nad ich wdrażaniem, firmy mogą upewnić się, że inwestują zasoby we właściwe obszary. Podsumowując, badania użytkowników są narzędziem zapewniającym, że produkt spełnia potrzeby i oczekiwania użytkowników. Czasami może ujawnić, że istnieją poważne problemy z produktem lub że może on nie być opłacalny. Pozwalają zweryfikować nasze pomysły.
Konkluzja
Zainwestowanie w badania na początku projektu pozwala nam poznać potrzeby i preferencje użytkowników, zdefiniować problemy, które możemy rozwiązać za pomocą naszego produktu i zdecydować już na wczesnym etapie prac, czy opłaca nam się inwestować w planowane rozwiązanie. W rezultacie badania UX mogą nie tylko pomóc skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek i zwiększyć sukces produktu, ale także pomóc w podejmowaniu decyzji na późniejszych etapach projektu.