Jak wybrać idealny software house do współpracy? 8 rzeczy, które warto sprawdzić

Julia Grycner
September 22, 2022 | Biznes

Korzystanie z zewnętrznych software house’ów, które zastępują lub wspomagają firmowe działy IT, to już standard dla wielu korporacji, start-upów i firm z sektora MŚP. Takich software house w Polsce według Clutch jest już ponad 900. Jak spośród nich wybrać idealny software house do współpracy? Dziś wskażemy 8 kryteriów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

Portfolio i case studies projektów IT – lokalnych i międzynarodowych

O doświadczeniu i renomie software house świadczy nie tylko liczba realizacji w portfolio. Ważny jest także zasięg działania. Zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie firma IT ma na swoim koncie współpracę zarówno przy projektach lokalnych, jak i międzynarodowych. Świadczenie usług outsourcingu IT do różnych krajów oznacza, że zespół jest wszechstronny, kompetentny i ma doświadczenie na różnych rynkach. Szeroka, międzynarodowa skala działania to najlepsza droga rozwoju dla programisty.

Przeglądając portfolio firmy outsourcingowej sprawdź, czy ta w swojej historii miała już do czynienia z projektem podobnym do Twojego. Specyfika branży IT pozwala też zweryfikować prawdziwość realizacji. Z łatwością możesz się przekonać, czy dana aplikacja lub strona WWW faktycznie istnieje i czy działa. Zobacz nasze portfolio projektów IT w Speednet i sprawdź, jak to powinno wyglądać.

Pozytywne oceny i recenzje na Clutch

Często o wyborze software house decydują polecenia znajomych i recenzje klientów. Najprostszą drogą do poznania opinii o danej firmie jest przejrzenie jej wizytówki w Google. Oprócz tego, referencjami od klientów firmy chwalą się na swoich stronach WWW i w case studies.

Jednak najbardziej wiarygodne i obiektywne oceny software house’ów znajdziesz na platformie Clutch. Powstała ona w celu ułatwienia poszukiwań partnerów biznesowych z całego świata. Zawiera konkretne dane opracowane przez niezależnych analityków, liczne case studies, recenzje od klientów oraz informacje o trendach branżowych. Nasza średnia ocen w Speednet na Clutchu to 5,0/5,0 – dziękujemy!

Staż zespołu w danym software house

Zdecydowanie rotacja pracowników, mająca miejsce w wielu firmach technologicznych, nie przyczynia się do rozwoju ich biznesu. Stale zmieniający się skład zespołu nie będzie w stanie zagwarantować płynności pracy i harmonijnej komunikacji. 

Na szczęście w przypadku Speednet średni staż programistów to 5 lat. To daje zarówno nam, jak i Tobie pewność, że powierzamy zadania grupie zgranych i doświadczonych profesjonalistów, którzy pracują w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. To też gwarancja tego, że “dowieziemy projekt” ze sprawdzonymi ludźmi na czas.

Wielkość zespołu in-house

O doświadczeniu i renomie firmy outsourcingowej IT decyduje również liczba jej pracowników. W naszym przypadku to 220 osób. Warto dowiedzieć się, ilu z nich działa w wymiarze fulltime, a ilu jest zatrudnianych z zewnątrz. Ponadto, im większy skład zespołu, tym prawdopodobnie większe i bardziej różnorodne doświadczenie programistów, mogących obsłużyć projekty o różnym stopniu zaawansowania.

Jak to najłatwiej sprawdzić? Wejdź na profil na LinkedIn danego software house i zobacz, ile osób zatrudniają. Możesz tam nawet poznać te osoby – być może firma prezentuje swoich top specjalistów w postach lub na blogu. Uważaj jednak na fałszywe konta – liczba pracowników danej firmy, pokazana na LinkedIn, może odbiegać od rzeczywistości o 20/30%.

Doświadczenie programistów

Jeżeli software house z własnej inicjatywy udostępnia informacje na temat kwalifikacji i doświadczenia swojej załogi, to znaczy, że nie ma nic do ukrycia. Istotne są np. indywidualne i zespołowe portfolio programistów, zaangażowanych w projekty danej firmy IT. Dobrze też, jeśli software house transparentnie mówi o tym, jaki procent programistów stanowią pracownicy dopiero uczący się i zdobywający kompetencje. 

W naszym przypadku 64% zespołu programistów to seniorzy – możesz być spokojny o jakość opieki nad Twoim projektem, wiedzę i lata doświadczenia.

Języki i technologie dobrze znane i wykorzystywane w software house

Coraz większa konkurencja na rynku firm z branży usług IT skłania ich właścicieli do poszerzania oferty, za którym niekoniecznie nadąża jej jakość. Przykładowo, jeśli firma oferuje pracę z wykorzystaniem niezliczonej liczby języków i technologii, może to być dla nas sygnał ostrzegawczy, dotyczący zbyt szerokich obietnic albo wykorzystywania podwykonawców.

Zbyt niska cena

Kiedy już przeanalizujesz portfolio, ofertę oraz informacje na temat zespołu software house’u, kryterium decydującym może okazać się cena. Im niższa, tym lepsza? Zdecydowanie nie, szczególnie w kontekście produkcji software’u. 

Zbyt niska cena może być oznaką, że:

  • firma zatrudnia zbyt wielu juniorów,
  • wycena została przygotowana w oparciu o zbyt ogólny brief, który nie zawierał istotnych szczegółów i finalnie i tak koszty wzrosną, ale na kolejnych etapach prac,
  • nie wzięto pod uwagę usługi testowania powstającego oprogramowania,
  • doszło do niedoszacowania i pojawia się ryzyko porzucenia zlecenia lub późniejszej renegocjacji ceny.

Jakość komunikacji z project managerem

Ostatnią z ośmiu najważniejszych zasad wyboru idealnego software house’u jest weryfikacja sposobu i jakości komunikacji z programistami, jak i project managerem, odpowiedzialnym za Twoje zlecenie. Warto już na początku współpracy ustalić:

  • w jaki sposób będziemy się komunikować,
  • jak często będziemy informowani o przebiegu prac,
  • jaka jest szybkość reagowania i odpowiedzi na nasze pytania,
  • czy nad naszym projektem będzie czuwać dedykowany i doświadczony project manager.

Pamiętajmy, że współpraca z software housem nie jest tylko zlecaniem wykonania konkretnej usługi. Tutaj liczy się partnerstwo, a partner powinien starać się jak najlepiej zrozumieć nasz biznes. W grę wchodzi więc także dzielenie się wszelkimi sugestiami i wskazówkami. Zwykle specjalista IT, któremu faktycznie zależy na naszym sukcesie (lub nie), jest w stanie wpłynąć (pozytywnie lub negatywnie) na przebieg całego przedsięwzięcia.

Wiesz już, jak wybrać idealny software house dla Twojego projektu IT?

Podążanie ścieżką tych 8 najważniejszych punktów pozwoli Ci od razu wyeliminować firmy, z którymi współpraca może okazać się nieopłacalnym ryzykiem, a także zdecydować, czy lepiej rozwijać team wewnętrzny czy faktycznie przekazać te zadania do zewnętrznego, dedykowanego zespołu IT. Czy wiesz już, który software house spełnia wszystkie wymienione kryteria? Być może jest nim nasz zespół w Speednet – jeśli tak, napisz do nas i poznaj nasze możliwości!

Chcesz poznać nas lepiej? Dowiedz się, co nas wyróżnia.